Kentsel Dönüşüm Hakkında -5

İstanbul, 2012

Riskli alanın tespiti; Riski alan iki şekilde tespit edilmektedir. Birincisinde TOKİ veya İdare gerekli evrak ve bilgilerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat ederek riskli alan tespitinde bulunabilir. Bu müracaat ile Bakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşünü alarak teklifi Bakanlar Kuruluna sunar. Yani riskli alanın belirlenmesi kararı Bakanlar Kuruluna aittir.

İkincisinde riskli alanın tespiti talebinde bulunan TOKİ veya İdare değildir, bu alanda bulunan taşınmazların maliklerindir. Taşınmaz malikleri istenen evrak ve bilgilerle beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığına veya İdareye müracaat ederler. İdareye yapılacak talepler Bakanlığa iletilecektir. Bundan sonraki süreç aynı olacaktır. Bu nedenle zaman kaybı olmaması için direk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat etmek daha faydalı olacaktır.

Riskli alan olarak tespit edilecek yerin en az15.000 metrekare olması gerekmektedir. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulama durumuna göre parsellerin büyüklüğüne bakmaksızın15.000 metrekarenin altındaki yerleri de riskli alan olarak tespit edebilir.

Av. Bayram Ali Hacımustafaoğlu

Bu yazı Bütün Yazılar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.