Kentsel Dönüşüm Hakkında -6

İstanbul, 2012

Riskli yapıların tespitinde görev alacak kurum ve kuruluşlarda bu yönetmenlik ile belirlenmiştir. Buna göre, her halükarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca veya İdarece lisanslandırılacak, kamu kurum ve kuruluşları, Üniversiteler, sermayesinin en az yüzde kırkı kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan şirketler, depremden korunma, deprem zararlarının azaltılması ve deprem mühendisliğinin gelişmesine katkıda bulunmak gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, yapı denetim kuruluşları ve laboratuar kuruluşları, mimarlık ve mühendislik hizmeti veren ve büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlardır.

Riskli yapı tespit raporunun hazırlanmasında görev alacak mühendislerin, ilgili meslek odalarına üyeliklerinin devam ediyor olması, mesleklerinde fiilen en az beş yıl çalışmış olmaları ve bu hususları belgelendirmeleri gerekir. Lisans başvurusunda bu belgelerden başka herhangi bir belge istenmez.

Riskli yapıların tespitinde görev alacak mühendislerin Bakanlıkça yapılacak eğitim programlarına katılmaları zorunludur. Ayrıca Bakanlık riskli yapı tespitine ilişkin faaliyetleri denetleme yetkisine sahiptir.

Av. Bayram Ali Hacımustafaoğlu

Bu yazı Bütün Yazılar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.