Kentsel Dönüşüm Hakkında -11

İstanbul, 2012

Yapılacak kira yardımlarına ilişkin düzenlemelere göre, anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapılar ile uygulama alanı dışındaki riskli yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerleri teslim edilinceye kadar veya kurumca belirlenecek tarihe kadar, ya geçici konut veya iş yeri tahsis edilir yada bu mümkün değil ise, aylık kira yardımı yapılabilir. Fakat bu kira yardımı her yıl için TÜFE’ ye göre artırılmak kaydıyla aylık en fazla 600,00 TL ve 18 ay boyunca olacaktır.

Burada Bakanlığın kira yardımında bulunması için, riskli yapının anlaşma ile tahliye edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Fakat bu şart net olmamakla birlikte zaman içerisinde yapılacak uygulamaya veya fiili durumlara göre yorumlanabilecektir. Yine belirtilen kira yardımı miktarı ve süresi en fazla miktar olarak belirtilmiştir, daha azı Bakanlık tarafında tespit edilebilecektir.

Bu kira yardımımın ilk bey ayı taşınma masrafları için peşin olarak verilebilecektir. Ayrıca bu riskli yapılarda malik olmayıp, kiracı olarak ikamet edenlere veya iş yeri işletenlere de bakanlık defaten kira yardımı yapabilir.

Bu kanun ve yönetmenlik kapsamında kredi kullanacak kişilere özel faz desteği sağlanabilecektir. Fakat bir kişiye hem kira yardımı hem de faiz desteği sağlanmamaktadır. Kişiler bu iki seçenekten birini seçeceklerdir.

Av.Bayram Ali Hacımustafaoğlu

 

Bu yazı Bütün Yazılar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.