Futbolcuların Geçici Transferleri

İstanbul, 2010

Futbolcu ile Kulüpler arasında yapılan Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi ile futbolcular, sözleşme yaptıkları kulübün hak ve menfaatleri doğrultusunda birikimlerini ve yeteneklerini kullanarak futbol oynamak zorundadırlar. Fakat sözleşme fesih edilmeden yani taraflar arasındaki hukuki ilişki tamamen koparılmadan, futbolcunun bir başka kulüpte oynaması hem futbolcunun hemde kulübün menfaati gereği olabilir. Bu sportif, ekonomik veya kişisel sebeplerden kaynaklanabilir. Bu nedenle kulüp, futbolcu ve yeni kulüp üçlü bir ilişki içerisinde Geçici Transfer Sözleşmesi yapabilirler. Uygulamada futbolcunun kiralanması olarak bilinmektedir.
Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın 13. maddesine göre, futbolcular ancak TFF tarihinde belirlenen transfer ve tescil dönemleri içerisinde tescil edilebilirler. Yine aynı talimatın 11. maddesinde bir futbolcunun aynı anda birden fazla kulüp adına lisans alamayacağı hükmü yer almaktadır. Yani futbolcular TFF nin belirlemiş olduğu transfer ve tescil dönemleri içerisinde geçici transfer sözleşmeleri yapabileceklerdir ve en fazla bir kulüp adına lisans çıkarabileceklerdir.
Futbolcuların geçici transferleri Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın 15. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre;
-Profesyonel futbolcu, ancak kendisi ve ilgili kulüpler arasında akdedilecek yazılı bir sözleşme ile asıl kulübünden başka bir kulübe geçici olarak transfer edilebilir.
-Geçici transfer sözleşmesinin asgari süresi iki transfer ve tescil dönemi arasındaki süredir.
-Futbolcunun geçici transfer sözleşmesinin sona ererek asıl kulübüne geri dönmesi halinde, geçici olarak yapılan tescil ile asıl kulübüne dönüsünde yapılan tescil, tek tescil olarak kabul edilir.
-Geçici transfer sözleşmesinin sona ermesi halinde futbolcu, ancak transfer ve tescil dönemleri içinde asıl kulübüne yeniden tescil edilebilir.
-Geçici transfer sözleşmesinde sportif rekabeti ve futbolcunun katılacağı müsabakaları sınırlandıran hükümler bulunamaz.
Geçici transfer sözleşmesi ile bir futbolcu ancak iki transfer dönemi içerisinde yani Futbol Federasyonunun transfer dönemlerine göre değişebileceği dikkate alınarak, 6 ile 8 aylık dönemler halinde en fazla üç yıl süre ile bir kulüpte kiralık olarak oynayabilir. Bu süre sonunda futbolcu eski kulübüne geri dönmektedir. Yani geçici transfer ile bir başka kulübe transfer olan futbolcunun eski kulübü ile olan sözleşmesi yine devam etmektedir, sözleşmenin hükümleri geçerliliğini korumaktadır. Fakat yeni kurulan geçici transfer sözleşmesi ile eski sözleşmeyi de kapsayacak bir şekilde farklı hükümler getirilebilir. Geçici transfer sözleşmesinin bitiminden sonra futbolcu, eğer eski kulübü ile yapmış olduğu sözleşmenin süresi devam ediyorsa kulübene geri döner, aksi halde serbest kalır. Geçici transferle bir başka kulübe transfer olan futbolcunun ücret alacakları ve SSK primleri yeni kulüp tarafından ödenir.
Geçici transfer ücretleri karşılıklı futbolcu takası şeklinde olabileceği gibi, kulüpler arasında bir ücret karşılığında da olabilir.

Av. Bayram Ali Hacımustafaoğlu

Bu yazı Bütün Yazılar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.